8 Ağustos 1389, bu tarihten itibaren Kosova’ya ve dolayısıyla bölgeye yüzyıllarca sürecek bir medeniyetin inşası gerçekleşti. İlk başta bu tarihte biz Kosova Türkleri resmi olarak Kosova’yı vatan belledik. Kimilerine göre işgal olarak gözükse de bu tarih, aslında o dönem için Kosova’da yaşayan çoğunluk topluma demokrasinin geldiği tarihtir. Bunu bir çok Balkan tarihçisi belirtmekte. Şu an Ramazan aynı çoğunluk olarak rahatça (Pandemi sorunu dışında) yaşayabilmemizi sağlayan bir tarih.  Bu tarihi belirtmemin sebebi Kosova Türkleri olarak Kosova’daki kültürel, sosyal yapıya yaptığımız katkının tarihsel açından ne kadar köklü olduğunu vurgulamak istememdir.  Bu gibi tarihlerde yapılan kutlamalar anlamlıdır.

 

Önemli olayların yaşandığı tarihler bayram olur! 

 

Geçtiğimiz hafta Kosova Türkleri olarak çifte bayram kutladık. Birincisi kendimi bildim bileli her yıl kutladığımız  “23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, diğeri de 2008 yılından beri kutladığımız  “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı”.

Milli bayramlar toplumlar için çok önemlidir. O tarihlerde halk bütünleşir, milli şuur oluşur, milli birlik ve bağlılık ortaya çıkar. Tabi bu olguları ve hissiyatı  oluşturacak milli günün tarihi boş olmaması lazım. O tarihin bir anlamı olmaz ise milli bayramın anlamı kalmaz. Türk milleti açısından 23 nisanda ne olmuştu? 23 Nisan 1920 tarihinde Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi kuruldu ve Türk halkının egemenliğini ilan edildi. 23 nisan 1920’de böyle tarihi bir olay yaşanmış olmasaydı bu bayramı da kutluyor olmazdık.  Atatürk 23 Nisan tarihinin önemini vurgulamak için o tarihi çocuk bayramı olarak ta kutlanmasını sağladı. Çünkü çocuklar geçmiş değerleri geleceğe aktarırlar. Bu yüzden milli bayramların tarihi mirası, yaşanmışlıkları önemlidir. Kim olduğunuzu hatırlatır sizlere.

 

Bayramların kutlanma amacı zaten halkların tarihlerinde dönüm noktaları olarak yaşanmış olayları hatırlamaktır!

 

17 şubat 2008’de  Kosova bağımsızlığını ilan ettiğinde Kosova Anayasası uygulanmaya başladı. Ve bu anayasada azınlıklara verilen haklar içerisinde her topluluk temsilcisinden kendi günlerini kutlamaları için bir tarih seçmeleri istendi. Anayasada bu tarih bir bayram değil bir “Anma Günü” olarak belirtilmiş olsa da  biz bunu bir milli bayram olarak kutlamaktayız.  Anayasa’nın  bize hak olarak verdiği bu günü o zamanki siyasilerimiz neden 23 nisan olarak seçti? Bunun nedenini siz değerli okuyucularımızın kararına bırakıyorum.  Ancak Kosova Türkleri açısından tarihi olmayan bir bayramı kutlamak bizlere tarihimizin gerçeklerini unutturabilir. Yeni gelen nesillerin bizim geçmişimizle alakası kopabilir. Ve bir kaç nesil sonrası Kosova Türklerinin Kosova’daki mücadele ve haklarını 2008 yılından itibaren bilebilir.

 

Bayram kutlamalarının en büyük rolü de tarihsel yaşanmışlıklarımızı geleceğe aktarmaktır!  

 

Bu hak için siyasilerimizin herhangi bir çaba veya mücadelesi olmadı. Bu bütün topluluklara anayasal hak olarak verildi. Siyasilerimizin yapması gereken tek şey tarih seçmekti. Ve  maalesef tarih seçimi de bir gaflet ile yapılmış büyük bir talihsizliktir.

 

Bizlere tarihi yaşanmışlığı olmayan bir günü bayram olarak kutlamamız empoze edildi!

 

En başta dediğim gibi 23 Nisa’nın biz Türkler için önemi büyüktür. Ancak, bizim Kosova’da ayrı bir değerimiz, yaşanmışlıklarımız, mücadelelerimizin tarihleri var. Onları bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde unutmak veya yok saymak bu topluma en büyük zarardır. Peki o tarihler hangileridir ? Kosova Anayasa Mahkemesi eski üyesi Altay Suroy Recepoğlu “Kosova Türk Toplumu ve Üyeleri’nin Hakları” adlı kitabında 1951 yılında Yugoslavya Türkleri Belgrat’ta meclis binasının önünde günlerce süren etkili gösteriler gerçekleştirdiğini söyler. Bu gösterilerin bir tarihi var. Bu gösteriler sonucu 21 mart 1951 yılında Federal Yugoslavya’ya bağlı Kosova meclisi Türk toplumunun haklarının verilmesine karar verir. 30 Mart 1951’de  Osmanlı’nın bu topraklardan çıkışından sonra ilk defa Türk dilinde eğitim başlar ve aynı tarihte derneklerimiz kurulur. Priştine radyosunda Türkçe programlar başlar. Bu tarihler Kosova Türkeri’nin  dönüm noktası, milli tarihidir. 21 martta varlığımız yeniden kabul edildi. 30 martta Kosova’da Türk kurumları yeniden kuruldu. Kutlamamız gereken milli bayram bu tarihlerin olduğu günlerdir.

 

Kimliğimizin bu ülkenin tarihinde, kültüründe ve siyasi tarihinde büyük izleri vardır. Kosova’nın en önemli tarihi mimari eserleri bizim hüküm sürdüğümüz dönemlerde inşa edilmiş, her toplumun müziğine, folkloruna bir şeyler katmışız.  Bu ülkenin olgularının oluşmasına katkı sağlayan ana toplumlardan biriyiz, dolayısıyla kutlamamız gereken tarih toplumumuzn Kosova ile ilişkli olduğu bir tarih olmalıydı. Zaten Türkiye’de var olan bir tarihi bayram olarak seçmemiz bizim için büyük bir kayıptır. Bu tarih ile hem Kosova’daki aidiyetimizi tam anlamı ile temsil edemiyoruz, hem de 1980’lerden bu yana her yıl kutladığımız ve derneklerimizin Türkiye’ye gittiği 23 Nisan egemenlik e çocuk bayramını tam anlamı ile kutlayamıyoruz.  Zaten az sayıda olan folklor ekiplerimiz bu tarihte Türkiye’ye  mi gidecek yoksa burada mı kalacak?

 

23 Nisan Kosova Türkleri Milli bayramı bundan sonra bu tarihte hep kutlanacak.  Bunun dönüşü olur mu bilemem. Ancak yapılan hataların sonucu yeni gelen nesillere Kosova Türkleri açısından yaşanmışlığı olmayan “tarihsiz” bir bayram bırakmak oldu.  Yukarda saydığım tarihlerde beli faaliyetler yaparak  o zamanlarda haklarımızın geri alınması için Türklük şuuru ile gerçekten mücadele vermiş büyüklerimizi anmamız ve yeni nesillere aktarmamız gereklidir. Çocuklarımız geleceğimizdir, geçmişimizi geleceğimizden kopartır isek aramızdaki bağları kopartmış oluruz. Ve bu mücadelenin meşalesini tutacak nesillerimiz kalmaz. Kosova Türk toplumu olarak her yıl 23 Nisan’ı milli bayram olarak kutlayalım. Yapılan hataları bilerek, geçmişimize bağlı, birbirimize bağlı, inadımızı, nefretimizi bırakarak, birbirimize inanarak ve birbirimizi destekleyerek kutlayalım. Kosova’da sayısı küçük ama etkisi büyük olabilecek bir toplum olduğumuzu hatırlayalım.

 

Yazan : Berkant CURİ

 

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir