Bugün 3 Mayıs, Dünya Basın Özgürlüğü Günü, gazetecilerin ve haber tüketicileri okur, dineyici ve seyircisinin de kutlu olsun.
   Fakat, basın özgürlüğü raporları hiç iç açıcı değil. Bugün yine sesimiz, gazetecilerin görevlerinde engellenmemeleri, korkmadan, taraf tutmadan haber yapabilmeleri için, yükseliyor.
    Dünya salgını – corona-virüsü koşuallarında gazetecilerin, olağanaüstü bir rol üstlendiklerini, görevlerini büyük bir fedakarlıkla, “bana da bulaşabilir” korkusuna kapılmadan, kahramanca, dünya kamuoyunun salgın konusunda bilinçlenmesi yönünde verdikleri hizmetleri tartışılmaz.
   Kosova meydası, salgın dönemini hesaba katmadan, zor koşullarda görevini yapmaya devam ediyor. Ülke olarak demokrasinin harflerinde teklediğimiz gibi, basın özgürlüğünde de aynı.
   Sınır Tanımayan Gazeteciler’ın 2019 Raporunda, Kosova medyası olarak 75. sırada olmamız, durumu doğrular gibi. Fakat, geçen yıla göre 3 basamak yükselmesi sevindirse de çıkılacak bayağı, daha çok basamak var.
   Yetkili organların raporuna göre ülkemizde, geçen yıl 21 gazeteci saldırıya uğradı. Bu rakam, yetkili organlara bildirilen saldırılar, bir de bilinmeyen sesli, mesajlı, dolaylı daha ne kadar bilinmeyen, saldırı var.
   Corona-virüsünün ekonomiye etkileri tartışılırken, Kosova’da özel kesimde bildirilen yüzde 50’si sözleşmesiz çalışanların içinde gazeteciler de var. Dört beş ay maaş alamayan fakat, bu aşktan (gazetecilik) vaz geçemeyen meslektaşlarımız, aç karınına görevlerini yapmaya devam ediyorlar.
    Kamu radyo-televizyonu RTK’da Türkçe radyo ve televiyzon yayınları görevini imkanlar dahlilinde az sayıda çalışanıyla, Türkçe haberleşmeye katkılarını sürdürmekteler.
    İnternet üzerinden haberleşme son dönemde hızla gelişen ve yayılan bir haberleşme şekli olarak, etkili ve hızlı. Kosova’da Türkçe medya olarak Kosovahaber ve Kosovaport, zaman zaman bir ara açılıp kaybolan başka haber portallarıyla bilikte, haberleşme konusunda takdire değer görev yaptıklarını vurgulamak gerekir.
Bu salgın olayı, medyaların ne kadar önemli olduğunu, yeniden doğruladı. Dünyada etki gücü olarak değerler sıralamasında 7. sırada hizmet vemeye başlamış olan medya, bugün 1. sırayı bile zorlar gibidir.
Geçek durumun bu ve dünyanın medyanın gücüne inanmış olmasına karşın, bu gücünün tam olarak farkında olmayanlar, sanımca gazetecilerin kendileridir, bugün.
   Bu gücünün farkında, özellikle COVID-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, gazetecilerin korkamdan, doğru ve tarafsız haber yapmaları son derce önemli, dünyadaki gelişmelerin doğru istikamette yönelmesi açısından tarihi bir an.
    Şimdiye kadar 22 ölümle Kosova’nın, 100.000 kişi başına düşen ölüm oranı açısından Avrupa ülkeleri arasında 4. sırada yer aldığını, bildirmek gerekir.
Dünya kendini küresel bir salgının ortasında buldukça, özgür bir medyanın gerekliliği her zamankinden daha hayati ve daha önemli. Farklı amaçla yayılan yalan haberlerin karşısında da ilk dik durabilecek yine, tarafsız doğru habeciliktir.
  Öte yandan, dünya salgının ekonomik darbeleri, medyayı da oldukça sarsacağı, belli. Fakat, medyalara finansi destek sunanların, medya patronlarının durmun ve aç karnına habercilik olamayacağı bilincinde, gazetecilere ve 24 saat ayakta divan duran gazetecilik mesleğine sahip çıkmaları önemli.
Kosova’da faaliyet gösteren yerli ve özellikle Türkiye’den şirketlerin medyalarımıza en küçük desteği, kuraklıkta bir damla yağmur, kadar değerlidir. Daima yanınızda olmak çabasındaki medyaların, biraz da yanında, siz olunuz.
Bu da yeter mi?
  Okur, dinleyici ve seyircinin sunacağı her türlü destekle birlikte, gazetecinin mesleğinin takdiri bir o kadar önemlidir.
Bu arada, gazetecilerin, demokratik toplumların temel direği olduğu unutulmamaldır.
İbrahim Arslan
KTGD Yönetim Kurulu Başkan

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir